České Budějovice/Praha 8. listopadu (ČTK) - Týden protestů, při němž chtěli policisté poukázat na nízké mzdy a nevyhovující podmínky, dnes končí, podle organizátorů přijala veřejnost akci kladně. ČTK to řekl místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka. Dodal, že mu přišla řada e-mailů od lidí, kteří protest podporovali.
"Příjemně mě překvapila odezva veřejnosti. Hodně lidí mi psalo, že vůbec netušilo, jaká je situace a že pracujeme v podmínkách, na které jsme poukazovali," uvedl Červenka. Dodal, že nemá přesnou statistiku, kolik policistů se do protestu zapojilo. Ale podle odezvy od kolegů z celé republiky si troufne tvrdit, že šlo o tisíce policistů.
Podle zákona nesmí policisté stávkovat, proto odboráři zvolili jinou formu. Červenka zopakoval, že šlo o osvětu, kdy policisté lidem problematiku vysvětlovali. Protest se podle odborářů někde projevoval například tak, že pokud to zákon dovolil, neudělovali pokuty. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík dnes ČTK řekl, že prezidium nemá informace o počtech zapojených příslušníků, policie podle něj také statisticky nesleduje počet uložených pokut.
"Věřím, že po této týdenní akci se ledy trochu pohnuly. V pondělí jsem pozvaný k policejnímu prezidentovi a ve čtvrtek bych měl být na schůzce s ministrem vnitra," uvedl Červenka.
V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40.418 policistů, služebních míst bylo 46.162. Na krajských ředitelstvích bylo 38.303 služebních míst a obsazených jich bylo 34.299. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, kde není obsazena téměř pětina ze 1402 služebních míst. Okolo 15 procent policistů chybí na ředitelstvích Libereckého kraje a v hlavním městě. Podstav byl jedním z důvodů protestu. Dále odborářům vadí nárůst byrokracie u policie a fakt, že nástupní plat činí 27.000 korun čistého, což podle organizátorů protestu není dostačující a pro případné uchazeče atraktivní.
rek ana hj rdo